Diller

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPAN ÖĞRENCİLER İNANAMAYACAKSINIZ AMA GERÇEK…

Prof. Dr. Asaf Varol

İki buçuk milyonu aşkın gencimizin heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 17 Temmuz 2019 tarihinde gece yarısı açıklandığında, bazıları çok sevinirken bazıları da üzüldü. Büyük emek vermelerine karşın bazı adaylar sınav heyecanına yenik düştü. Adaylar arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu idi. Puanlardaki virgülden sonraki 3 rakam bile değerli idi. Bazı öğrenciler ailelerinin emeklerinin karşılığını veremedikleri için daha da üzgündü.

Sınavda hedeflediği başarıyı yakalayamamış olmak, elbette ki hiçbir öğrenciyi memnun etmez. Ama bazı aileler maalesef doğrudan olmasa da “komşunun oğlu, Ali’nin kızı, Veli’nin torunu şu puanı almış diyerek” çocuğunun düşük puan almış olmasını dolaylı eleştirir. Dolaylı yollarla çocuklarına sitem eden ailelere şu soruları sormak isterim. 

O örnek gösterdiği adaylarının acaba hangi koşullarda sınavlara hazırlandıklarını, çalışma ortamlarının nasıl olduğunu biliyorlar mı? Birazcık maddi durumu iyi olan, çocuğuna iyi bir eğitim aldırmak için seferber olan ailelerin çocuklarını sınava nasıl hazırladıklarını gördüler mi?

Çocuklarını dershaneye gönderdikleri yetmiyormuş gibi her ayrı ders için özel hoca eve getirdikleri, özel eğitim koçları tuttukları, çocuğun sınava hazırlanma ortamını bozmamak için tüm gezi ve akşam ziyaretlerini iptal ettiklerini gördüğüm birçok aile biliyorum. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle çocuklarına yeterince imkân sağlayamayan ailelere diyecek sözüm yok. Ama çocukları daha zeki olmasına karşın sadece ailelerinin bilinçli olmaması ya da aile içerisindeki sorunlarını çocuklarına yaşatarak, çocuklarının sınavda başarısız olmalarına sebep olan aileleri de görüyoruz. 

Her neyse? Asıl konuya gelmek istiyorum. Fırat Üniversitesi; Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği bünyesinde Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) adıyla bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm 2012 yılından beri çok başarılı bir eğitim modeli sürdürüyor.  Kuruluşu 1879 yılında gerçekleşen ve köklü geçmişi olan Amerika’daki Sam Houston State Üniversitesi ile çift diploma programı, gençlere hayal dahi edemeyecekleri bir gelecek sunuyor. Burada yazdığım her cümle çok iddialıdır ve bu eğitim modelinin bugüne kadar ortaya koyduğu başarı hikâyelerine dayanılarak söylenmektedir. Şahitleri, bu programda halen okuyan öğrenciler, mezun olan Yazılım Mühendisleri ve de aileleridir. 

Coğrafik konumu nedeniyle Fırat Üniversitesi batıdaki üniversitelerden dezavantajlı olmasına karşın, Yazılım Mühendisliği UOLP programı ile rakiplerine meydan okuyor. Çift diploma sunan Türkiye’deki Üniversite sayıları çok az olmasına karşın, Fırat Yazılım Mühendisliği çift diploma programı en başarılı ve hayal edilemeyecek imkânlar sunan bir UOLP programıdır diye iddialıyım. Mezunlarının Türkiye’de çok rahat iş bulabiliyor. İsteyen mezunları Amerika’da çalışabiliyor, yüksek lisans, doktora yapabiliyor ve bu çift diploma programı için yatırdıkları okul harçlarını çok kısa süre içerisinde geri kazanabiliyor. İnanmayanlar bu programdan mezun olanlarla temasa geçebilir (Youtbe’da Asaf Varol kanalındaki öğrencilerin videolarını seyreddebilirsiniz. 

Programın işleyici şu şekilde oluyor. Programa yerleştirme ÖSYM’nin YKS sınavından alınan Sayısal (SAY) puanına göre oluyor. Bu program devlet üniversitesi (FIRAT) bünyesinde yer alıyor. Yeterli İngilizcesi olmayan öğrenciler bir yıl hazırlık okuyor. Akabinde birinci ve ikinci sınıftaki derslerinin tümünü İngilizce takip ediyor ve başarılı olanlar (alttan bir dersi kalanlar da gidebiliyor) isterlerse Amerika’ya gidiyor. Üçüncü ve dördüncü sınıflarını Amerika’da tamamlayan öğrenciler, hem Fırat Üniversitesinden hem de Sam Houston State Üniversitesinden olmak üzere iki ayrı diploma alıyor.

Şayet öğrenci istemezse Amerika’ya gitmeyebiliyor ve yatay geçiş yaparak Fırat’ta Yazılım Mühendisliği Türkçe programına devam edip diploma alabiliyor. Yatay geçiş iki şekilde yapılabiliyor. UOLP programına yerleştiği yıldaki merkezi yerleştirme puanı şayet o yıldaki Türkçe programının üzerinde ise sorunsuz geçiş yapabiliyor ya da UOLP programında birinci ve ikinci yılda aldığı notların ortalaması, dört üzerinden en az üç ise gene sorunsuz yatay geçiş yapabiliyor. Geçen sene (2018) UOLP programına kayıt yaptıran her öğrenci, Türkçe programımıza geçiş yapabiliyor, çünkü bütün UOLP öğrencilerinin yerleştirme puanları Türkçe İkinci öğretimin üzerinde idi.

2018 YÖK Atlas verilerine göre UOLP (Kodu: 103910637) programına giren en son öğrencinin başarı sıralaması 280997 ve puanı ise 252 bin civarında idi. Peki madem bu kadar avantajlı bir bölüm ise neden başarı sırası daha düşük bir rakam değil diye sorabilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak istiyorum. 

Bu UOLP programı ücretlidir. Öğrenciler Fırat Üniversitesine 2019-2020 akademik yılı için toplam 6 bin Türk Lirası ödeyeceklerdir. Bu ödeme 3 yıl (Hazırlık, birinci ve ikinci sınıflar için) ayır ayrı (toplamda 18 bin) yapılmaktadır. Amerika’da Sam Houston State Üniversitesine ise yılda (yaz okulunda ekstra ders alanlar hariç) takriben 9 bin Amerika doları ödemektedir. Ama bu 9 bin Amerikan doları, eyalet içi statüsünde ödenen bir miktardır ve özel hazırlanan protokol sayesinde (öğrencilerimize burs verilerek) sağlanmaktadır. Yoksa normalde öğrenciler (Amerika’nın farklı eyaletlerinden gelen öğrenciler de dâhil olmak üzere) okula ödenen harç miktarı tahminen üç mislidir.) Dolayısıyla UOLP öğrencilerimiz Sam Houston State Üniversitesine de 2 yıl için 18 bin Amerikan doları ödeyeceklerdir.

Okul harçları açısından Türkiye Üniversiteleri tarafından sürdürülen en avantajlı UOLP çift diploma programı, Fırat Üniversitesinindir. İşte bu bölümde okuyacak öğrenciler yukarıda belirtilen okul harçlarını ödedikleri için maddi durumu elvermeyenler tarafından tercih edilememektedir. Ancak YÖK Atlas’tan da görüleceği üzere 2018 verilerine göre 20 kişilik kontenjanın 14’ü birinci sırada tercih edilmiştir. Sizce bu neyi ifade ediyor?  

Bu programın ayrıcalıkları şunlardır:

  1. Hazırlık dâhil 3 yıl Fırat Üniversitesinde İngilizce eğitim alınmaktadır.
  2. Sadece isteyen öğrenci Amerika’ya gitmektedir. Gitmek istemeyenler öğrenciler isterlerse Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Türkçe Bölümüne ya da Türkiye’deki diğer bir Yazılım Mühendisliği bölümünde eğitimini sürdürebilir. Hatta Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde 3. ve 4. Yıla ait eğitimlerini de İngilizce tamamlayabilir.  
  3. Amerika’ya gidip eğitimini başarı ile tamamlayanlara hem Fırat Üniversitesi hem de Sam Houston State Üniversitesinden olmak üzere iki ayrı diploma verilir. 
  4. Amerika’da OPT (Optional Practical Training-İsteğe Bağlı Pratik Eğitim) denilen sistem sayesinde mezun bir öğrenci isterse, kendi alanında 24 ay bir şirkette çalışma izni alabiliyor.
  5. Şartları sağlayan öğrenciler Amerika’da farklı üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapabiliyor. 
  6. Türkiye’ye dönenler yüksek ücretlerle iş bulabiliyor, çünkü hem çift diploma sahibidirler hem de mükemmel İngilizce konuşabilmektedirler.
  7. Koşulları sağlayanlar Amerika’da kendi iş yerlerini kurabilmektedirler.
  8. Bu eğitimi tamamlamak için okula ödenen harçları kısa sürede geri kazanabilmektedirler.
  9. En önemlisi de Yazılım Mühendisi unvanı aldıklarından, geleceği çok parlak ve asla ölmeyecek bir alanda görev yapabilmektedirler. 

Sonuç olarak, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi maddi imkânı olanlara, ya da “2-3 fazla eve sahip olacağıma, çocuğuma iyi bir eğitim kazandırayım” diyebilen ailelere kaçırmayacakları bir fırsatı sunuyor. Daha fazla bilgi için Youtube’da Asaf Varol kanalını ziyaret ederek bilgi edinmenizi öneriyorum ve umarım ki gençlerimiz doğru tercih yaparak gelecek ile ilgili hayallerini gerçekleştirebilirler. 

https://www.gunisigigazetesi.net/universite-tercihi-yapan-ogrenciler-inanamayacaksiniz-ama-gercek-makale,10878.html

Türkçe